The World is Watching...

Archived Performances

Streaming inquiries
Phone: 317-278-6635
Email: noc@ilight.net

Click the names to view Repertoire and click "Play" to view the participants performance.

Playing JiYoungLimFinals Direct link for android

PC users should have the latest Flash player installed and use Firefox or Chrome web browser.

Quick links

BSA LifeStructures Finals with the Indianapolis Symphony Orchestra

(Hilbert Circle Theatre)
September 19-20 - 3 violinists each evening
Click the names to view Repertoires.

Name Program Performance Time Video
Saturday September 20
Ji Young Lim Violin Concerto in D major, Op. 77 - J. Brahms 8:00-10:30 PM
Yoo Jin Jang Violin Concerto in D major, Op. 35 - P. I. Tchaikovsky 8:00-10:30 PM
Dami Kim Violin Concerto in D minor, Op. 47 - J. Sibelius 8:00-10:30 PM
Friday September 19
Tessa Lark Violin Concerto - W. Walton 8:00-10:30 PM
Jinjoo Cho Violin Concerto in D major, Op. 35 - E. Korngold 8:00-10:30 PM
Ji Yoon Lee Violin Concerto in D major, Op. 35 - P. I. Tchaikovsky 8:00-10:30 PM

Back to top

Classical Finals with the East Coast Chamber Orchestra

(Christel DeHaan Fine Arts Center)
September 17-18 - 3 violinists each evening
Click the names to view Repertoires.

Name Program Performance Time Video
Thursday September 18
Ji Young Lim Violin Concerto No. 4 in D major, K. 218 - W. A. Mozart 8:00-10:30 PM
Yoo Jin Jang Violin Concerto No. 4 in D major, K. 218 - W. A. Mozart 8:00-10:30 PM
Dami Kim Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 - W. A. Mozart 8:00-10:30 PM
ECCO "La Follia" Variations for String Orchestra - Geminiani/Wiancko 8:00-10:30 PM
Wednesday September 17
ECCO String - J. Higdon 8:00-10:30 PM
Tessa Lark Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 - W. A. Mozart 8:00-10:30 PM
Jinjoo Cho Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 - W. A. Mozart 8:00-10:30 PM
Ji Yoon Lee Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 - W. A. Mozart 8:00-10:30 PM

Back to top

Donor Appreciation Concert featuring 2010 Gold Medalist Clara-Jumi Kang and the East Coast Chamber Orchestra

Tuesday, September 16 Play Part 1 Play Part 2

Back to top

Semi-Finals

Name Performance Time Video
Monday September 15
Suyeon Kang 1:30-2:45 PM
15-minute Break 2:45-3:00 PM
Ji-Won Song 3:00-4:15 PM
3 hour 15-minute Dinner Break 4:15-7:30 PM
Dami Kim 7:30-8:45 PM
15-minute Break 8:45-9:00 PM
Christine Lim 9:00-10:15 PM
Sunday September 14
Ji Young Lim 1:30-2:45 PM
15-minute Break 2:45-3:00 PM
Kristi Gjezi 3:00-4:15 PM
3 hour 15-minute Dinner Break 4:15-7:30 PM
Yoo Jin Jang 7:30-8:45 PM
15-minute Break 8:45-9:00 PM
Bomsori Kim 9:00-10:15 PM
Saturday September 13
Jinjoo Cho 1:30-2:45 PM
15-minute Break 2:45-3:00 PM
Stephen Waarts 3:00-4:15 PM
3 hour 15-minute Dinner Break 4:15-7:30 PM
Stephen Kim 7:30-8:45 PM
15-minute Break 8:45-9:00 PM
Ji Yoon Lee 9:00-10:15 PM
Friday September 12
Nancy Zhou 1:30-2:45 PM
15-minute Break 2:45-3:00 PM
Yu-Chien Tseng 3:00-4:15 PM
3 hour 15-minute Dinner Break 4:15-7:30 PM
Ayana Tsuji 7:30-8:45 PM
15-minute Break 8:45-9:00 PM
Tessa Lark 9:00-10:15 PM

Back to top

Preliminaries

Name Performance Time Video
Wednesday September 10
Yoo Jin Jang 9:30-10:15 AM
Bomsori Kim 10:15-11:00 AM
10-minute Break 11:00-11:10 AM
Areta Zhulla 11:10-11:55 AM
Nadir Khashimov 11:55-12:40 PM
1 hour 20-minute Lunch Break 12:40-2:00 PM
Suyeon Kang 2:00-2:45 PM
Ji-Won Song 2:45-3:30 PM
10-minute Break 3:30-3:40 PM
Dami Kim 3:40-4:25 PM
Christine Lim 4:25-5:10 PM
10-minute Break 5:10-5:20 PM
Richard Lin 5:20-6:05 PM
Tuesday September 9
Ji Young Lim 9:30-10:15 AM
Luosha Fang 10:15-11:00 AM
10-minute Break 11:00-11:10 AM
Tianyun Jia 11:10-11:55 AM
Ui-Yoon Hong 11:55-12:40 PM
1 hour 20-minute Lunch Break 12:40-2:00 PM
Petteri Iivonen 2:00-2:45 PM
Kristi Gjezi 2:45-3:30 PM
10-minute Break 3:30-3:40 PM
Vladyslava Luchenko 3:40-4:25 PM
Andi Zhang 4:25-5:10 PM
10-minute Break 5:10-5:20 PM
Wonyoung Jung 5:20-6:05 PM
Monday September 8
Stephen Waarts 9:30-10:15 AM
Andrea Segar 10:15-11:00 AM
10-minute Break 11:00-11:10 AM
Stephen Kim 11:10-11:55 AM
Jennifer Liu 11:55-12:40 PM
1 hour 20-minute Lunch Break 12:40-2:00 PM
Daniel Cho 2:00-2:45 PM
Shannon Lee 2:45-3:30 PM
10-minute Break 3:30-3:40 PM
Dominika Przech 3:40-4:25 PM
Mariya Krasnyuk 4:25-5:10 PM
10-minute Break 5:10-5:20 PM
Ji Yoon Lee 5:20-6:05 PM
Sunday September 7
Youjin Lee 9:30-10:15 AM
Nancy Zhou 10:15-11:00 AM
10-minute Break 11:00-11:10 AM
Yu-Chien Tseng 11:10-11:55 AM
Ayana Tsuji 11:55-12:40 PM
1 hour 20-minute Lunch Break 12:40-2:00 PM
Anna Savkina 2:00-2:45 PM
Ermir Abeshi 2:45-3:30 PM
10-minute Break 3:30-3:40 PM
Tessa Lark 3:40-4:25 PM
Jung Min Choi 4:25-5:10 PM
10-minute Break 5:10-5:20 PM
Chiharu Taki 5:20-6:05 PM
Jinjoo Cho 6:05-6:50 PM

Back to top