Warch Archive Streaming

Richard Lin Wins Gold Medal at 10th Quadrennial International Violin Competition of Indianapolis (PDF)

Program Notes


Click the names to view Repertoire and click "play" to view the participants performance.

Printing Partners Classical Finals

East Coast Chamber Orchestra
Howard L. Schrott Center for the Arts
Butler University

Name Program Video
Wednesday September 12, 8:00-10:30 PM
Richard Lin Mozart - Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 ("Turkish")
Kreisler - Tambourin chinois
Risa Hokamura Mozart - Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 ("Turkish")
Kreisler - Tambourin chinois
Ioana Cristina Goicea Mozart - Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 ("Turkish")
Kreisler - La Gitana
Name Program Video
Thursday September 13, 8:00-10:30 PM
Shannon Lee Mozart - Violin Concerto No. 3 in G major, K. 216
Kreisler - La Gitana
Luke Hsu Mozart - Violin Concerto No. 3 in G major, K. 216
Kreisler - Tambourin chinois
Anna Lee Mozart - Violin Concerto No. 1 in B-flat major, K. 207
Kreisler - Caprice viennois

Back to top

BSA LifeStructures Finals

Indianapolis Symphony Orchestra | Leonard Slatkin, Conductor
Hilbert Circle Theatre

Name Program Video
Friday, September 14, 8:00-10:30 PM
Richard Lin Bruch - Scottish Fantasy for Violin and Orchestra, Op. 46
Risa Hokamura Tchaikovsky - Violin Concerto in D major, Op. 35
Ioana Cristina Goicea Shostakovich - Violin Concerto No. 1 in A minor, Op. 99
Name Program
Saturday, September 15, 8:00-10:30 PM
Shannon Lee Walton - Violin Concerto
Luke Hsu Tchaikovsky - Violin Concerto in D major, Op. 35
Anna Lee Mendelssohn - Violin Concerto in E minor, Op. 64

Back to top

Donor Appreciation Concert, Sponsored by Ralph G. Nowak

Name Performance Time Video
Tuesday, September 11
2014 Gold Medalist Jinjoo Cho
and pianist Hyun Soo Kim
8:00 PM

Back to top

Semi-Finals, Sponsored by Donna L. Reynolds and David P. Whitman

Name Performance Time Video
Friday September 7
Saki Tozawa 1:30-2:45 PM
15-minute Break 2:45-3:00 PM
Gyehee Kim 3:00-4:15 PM
3 hour 15-minute Dinner Break 4:15-7:30 PM
Fabiola Kim 7:30-8:45 PM
15-minute Break 8:45-9:00 PM
Elly Suh 9:00-10:15 PM
Name Performance Time Video
Saturday September 8
Richard Lin 1:30-2:45 PM
15-minute Break 2:45-3:00 PM
Fumika Mohri 3:00-4:15 PM
3 hour 15-minute Dinner Break 4:15-7:30 PM
Risa Hokamura 7:30-8:45 PM
15-minute Break 8:45-9:00 PM
Elli Choi 9:00-10:15 PM
Name Performance Time
Sunday September 9
Fedor Rudin 1:30-2:45 PM
15-minute Break 2:45-3:00 PM
Ioana Cristina Goicea 3:00-4:15 PM
3 hour 15-minute Dinner Break 4:15-7:30 PM
Ji Won Song 7:30-8:45 PM
15-minute Break 8:45-9:00 PM
Shannon Lee 9:00-10:15 PM
Name Performance Time
Monday September 10
Stephen Kim 1:30-2:45 PM
15-minute Break 2:45-3:00 PM
Luke Hsu 3:00-4:15 PM
3 hour 15-minute Dinner Break 4:15-7:30 PM
Mayumi Kanagawa 7:30-8:45 PM
15-minute Break 8:45-9:00 PM
Anna Lee 9:00-10:15 PM

Back to top

KeyBank Preliminaries

Name Performance Time Video
Sunday September 2
Hyun Jae Lim 9:30-10:15 AM
Saki Tozawa 10:15-11:00 AM
10-minute Break 11:00-11:10 AM
Ania Filochowska 11:10-11:55 AM
Stella Chen 11:55-12:40 PM
1 hour 20-minute Lunch Break 12:40-2:00 PM
Alina Kobialka 2:00-2:45 PM
Gyehee Kim 2:45-3:30 PM
10-minute Break 3:30-3:40 PM
Arianna Dotto 3:40-4:25 PM
Joshua Brown 4:25-5:10 PM
10-minute Break 5:10-5:20 PM
Boson Mo 5:20-6:05 PM
Fabiola Kim 6:05-6:50 PM
Name Performance Time
Monday September 3
Elly Suh 9:30-10:15 AM
William Lee 10:15-11:00 AM
10-minute Break 11:00-11:10 AM
Megumi Okaya 11:10-11:55 AM
Richard Lin 11:55-12:40 PM
1 hour 20-minute Lunch Break 12:40-2:00 PM
Misako Akama 2:00-2:45 PM
SongHa Choi 2:45-3:30 PM
10-minute Break 3:30-3:40 PM
Fumika Mohri 3:40-4:25 PM
Risa Hokamura 4:25-5:10 PM
10-minute Break 5:10-5:20 PM
Kyumin Park 5:20-6:05 PM
Elli Choi 6:05-6:50 PM
Name Performance Time Video
Tuesday September 4
Yiliang Jiang 9:30-10:15 AM
Fedor Rudin 10:15-11:00 AM
10-minute Break 11:00-11:10 AM
Ioana Cristina Goicea 11:10-11:55 AM
Jingzhi Zhang 11:55-12:40 PM
1 hour 20-minute Lunch Break 12:40-2:00 PM
Hannah Cho 2:00-2:45 PM
Ji Won Song 2:45-3:30 PM
10-minute Break 3:30-3:40 PM
Hiu Sing Fan 3:40-4:25 PM
Shannon Lee 4:25-5:10 PM
10-minute Break 5:10-5:20 PM
Galiya Zharova 5:20-6:05 PM
Name Performance Time Video
Wednesday September 5
Yukino Nakamura 9:30-10:15 AM
Stephen Kim 10:15-11:00 AM
10-minute Break 11:00-11:10 AM
Stephanie Zyzak 11:10-11:55 AM
Luke Hsu 11:55-12:40 PM
1 hour 20-minute Lunch Break 12:40-2:00 PM
Ariel Horowitz 2:00-2:45 PM
Karen Kido 2:45-3:30 PM
10-minute Break 3:30-3:40 PM
Mayumi Kanagawa 3:40-4:25 PM
Aaron Chan 4:25-5:10 PM
10-minute Break 5:10-5:20 PM
Anna Lee 5:20-6:05 PM

Back to top

WFYI Archive Streaming