Watch Archive Streaming 2018

Richard Lin Wins Gold Medal at 10th Quadrennial International Violin Competition of Indianapolis (PDF)

Program Notes

Click the names to view Repertoire and click “play” to view the participants performance.

Printing Partners Classical Finals

East Coast Chamber Orchestra
Howard L. Schrott Center for the Arts
Butler University

Wednesday September 12, 8:00-10:30 PM

NameProgramVideo
Richard LinMozart – Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 (“Turkish”)
Kreisler – Tambourin chinois
play
Risa HokamuraMozart – Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 (“Turkish”)
Kreisler – Tambourin chinois
play
Ioana Cristina GoiceaMozart – Violin Concerto No. 5 in A major, K. 219 (“Turkish”)
Kreisler – La Gitana
play

Thursday September 13, 8:00-10:30 PM

NameProgramVideo
Shannon LeeMozart – Violin Concerto No. 3 in G major, K. 216
Kreisler – La Gitana
play
Luke HsuMozart – Violin Concerto No. 3 in G major, K. 216
Kreisler – Tambourin chinois
play
Anna LeeMozart – Violin Concerto No. 1 in B-flat major, K. 207
Kreisler – Caprice viennois
play

BSA LifeStructures Finals

Indianapolis Symphony Orchestra | Leonard Slatkin, Conductor
Hilbert Circle Theatre

Friday, September 14, 8:00-10:30 PM

NameProgramVideo
Richard LinBruch – Scottish Fantasy for Violin and Orchestra, Op. 46play
Risa HokamuraTchaikovsky – Violin Concerto in D major, Op. 35play
Ioana Cristina GoiceaShostakovich – Violin Concerto No. 1 in A minor, Op. 99play

Saturday, September 15, 8:00-10:30 PM

NameProgram
Shannon LeeWalton – Violin Concertoplay
Luke HsuTchaikovsky – Violin Concerto in D major, Op. 35play
Anna LeeMendelssohn – Violin Concerto in E minor, Op. 64play

Donor Appreciation Concert, Sponsored by Ralph G. Nowak

Tuesday, September 11

NamePerformance TimeVideo
2014 Gold Medalist Jinjoo Cho 
and pianist Hyun Soo Kim
8:00 PMplay

Semi-Finals, Sponsored by Donna L. Reynolds and David P. Whitman

Friday September 7

NamePerformance TimeVideo
Saki Tozawa1:30-2:45 PMplay
15-minute Break2:45-3:00 PM
Gyehee Kim3:00-4:15 PMplay
3 hour 15-minute Dinner Break4:15-7:30 PM
Fabiola Kim7:30-8:45 PMplay
15-minute Break8:45-9:00 PM
Elly Suh9:00-10:15 PMplay

Saturday September 8

NamePerformance TimeVideo
Richard Lin1:30-2:45 PMplay
15-minute Break2:45-3:00 PM
Fumika Mohri3:00-4:15 PMplay
3 hour 15-minute Dinner Break4:15-7:30 PM
Risa Hokamura7:30-8:45 PMplay
15-minute Break8:45-9:00 PM
Elli Choi9:00-10:15 PMplay

Sunday September 9

NamePerformance Time
Fedor Rudin1:30-2:45 PMplay
15-minute Break2:45-3:00 PM
Ioana Cristina Goicea3:00-4:15 PMplay
3 hour 15-minute Dinner Break4:15-7:30 PM
Ji Won Song7:30-8:45 PMplay
15-minute Break8:45-9:00 PM
Shannon Lee9:00-10:15 PMplay

Monday September 10

NamePerformance Time
Stephen Kim1:30-2:45 PMplay
15-minute Break2:45-3:00 PM
Luke Hsu3:00-4:15 PMplay
3 hour 15-minute Dinner Break4:15-7:30 PM
Mayumi Kanagawa7:30-8:45 PMplay
15-minute Break8:45-9:00 PM
Anna Lee9:00-10:15 PMplay

KeyBank Preliminaries

Sunday September 2

NamePerformance TimeVideo
Hyun Jae Lim9:30-10:15 AMplay
Saki Tozawa10:15-11:00 AMplay
10-minute Break11:00-11:10 AM
Ania Filochowska11:10-11:55 AMplay
Stella Chen11:55-12:40 PMplay
1 hour 20-minute Lunch Break12:40-2:00 PM
Alina Kobialka2:00-2:45 PMplay
Gyehee Kim2:45-3:30 PMplay
10-minute Break3:30-3:40 PM
Arianna Dotto3:40-4:25 PMplay
Joshua Brown4:25-5:10 PMplay
10-minute Break5:10-5:20 PM
Boson Mo5:20-6:05 PMplay
Fabiola Kim6:05-6:50 PMplay

Monday September 3

NamePerformance Time
Elly Suh9:30-10:15 AMplay
William Lee10:15-11:00 AMplay
10-minute Break11:00-11:10 AM
Megumi Okaya11:10-11:55 AMplay
Richard Lin11:55-12:40 PMplay
1 hour 20-minute Lunch Break12:40-2:00 PM
Misako Akama2:00-2:45 PMplay
SongHa Choi2:45-3:30 PMplay
10-minute Break3:30-3:40 PM
Fumika Mohri3:40-4:25 PMplay
Risa Hokamura4:25-5:10 PMplay
10-minute Break5:10-5:20 PM
Kyumin Park5:20-6:05 PMplay
Elli Choi6:05-6:50 PMplay

Tuesday September 4

NamePerformance TimeVideo
Yiliang Jiang9:30-10:15 AMplay
Fedor Rudin10:15-11:00 AMplay
10-minute Break11:00-11:10 AM
Ioana Cristina Goicea11:10-11:55 AMplay
Jingzhi Zhang11:55-12:40 PMplay
1 hour 20-minute Lunch Break12:40-2:00 PM
Hannah Cho2:00-2:45 PMplay
Ji Won Song2:45-3:30 PMplay
10-minute Break3:30-3:40 PM
Hiu Sing Fan3:40-4:25 PMplay
Shannon Lee4:25-5:10 PMplay
10-minute Break5:10-5:20 PM
Galiya Zharova5:20-6:05 PMplay

Wednesday September 5

NamePerformance TimeVideo
Yukino Nakamura9:30-10:15 AMplay
Stephen Kim10:15-11:00 AMplay
10-minute Break11:00-11:10 AM
Stephanie Zyzak11:10-11:55 AMplay
Luke Hsu11:55-12:40 PMplay
1 hour 20-minute Lunch Break12:40-2:00 PM
Ariel Horowitz2:00-2:45 PMplay
Karen Kido2:45-3:30 PMplay
10-minute Break3:30-3:40 PM
Mayumi Kanagawa3:40-4:25 PMplay
Aaron Chan4:25-5:10 PMplay
10-minute Break5:10-5:20 PM
Anna Lee5:20-6:05 PMplay